Największym czynnikiem ryzyka retinopatii cukrzycowej jest czas trwania cukrzycy. Po 30 latach od zachorowania na cukrzycę typu 1 retinopatię ma 80-90% osób. Ten czas sprawia, że głównie na retinopatię chorują osoby z cukrzycą typu 1 (wczesne zachorowanie i przewlekłość sprawia, że częściej rozwija się retinopatia). Drugim czynnikiem ryzyka jest źle kontrolowana glikemia. Czynnikami ryzyka są także nadciśnienie tętnicza, dyslipidemia, ciąża, występowanie nefropatii cukrzycowej, przebyta operacja zaćmy.
Główną metodą zapobiegania retinopatii cukrzycowej, ale także innym mikroangiopatią jest intensywna farmakoterapia od początku rozpoznania choroby. Pamiętajmy, aby zapobiegać i skutecznie leczyć retinopatię należy regularnie wykonywać badanie okulistyczne (na początku retinopatia jest bezobjawowa. PTD zaleca aby pierwsze badanie okulistyczne wykonać po 5 latach od rozpoznania cukrzycy typu 1 lub po ukończeniu przez chorego 30 rż., a w cukrzycy typu 2 badanie należy wykonać w trakcie rozpoznania cukrzycy.
Leczenie retinopatii polega na kontrolowaniu nadciśnienia tętniczego, glikemii, gospodarki lipidowej. Należy regularnie wykonywać badania okulistycznego
Literatura
- Diabetologia. Praktyczny poradnik. Pod redakcją Krzysztofa Strojka. Wydanie III.
- Diabetologia 2019. Leszek Czupryniak, Krzysztof Strojek. Via Medica, Gdańsk 2019