Na SOR zgłasza się 21 letni mężczyzna. Skarży się na silny, kolkowy ból brzucha (oceniany na 7 w dziesięciostopniowej skali). Ból zaczął się w okolicy pępka, obecnie lokalizuje się nad prawym talerzem biodrowym. Oprócz tego zgłasza gorączkę (38,3 C) i nudności. PO badaniu fizykalnym lekarz zleca badanie krwi i USG jamy brzusznej. W badaniach laboratoryjnych podwyższone CRP i leukocytoza z przewagą neutrofilów. W USG uwidoczniono powiększony wyrostek, z pogrubiałą ścianą i hiperechogeniczną otaczającą tkanką. Wyniki badania fizykalnego, badań laboratoryjnych i obrazowych wskazują na ostre zapalenie wyrostka robaczkowego. Pacjenta zakwalifikowana to zabiegu operacyjnego. Wykonano laparoskopię w celu usunięcia wyrostka robaczkowego.

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego jest to najczęstsza przyczyna ostrego brzucha. Najczęściej występuje w 2 i 3 dekadzie życia, częściej u mężczyzn. Najczęściej jest spowodowana kamieniem kałowym (30-40%) który zamyka światło wyrostka. Wtedy w wyrostku zwiększa się ciśnienie, to prowadzi do zmniejszenia napływu krwi tętniczej i odpływu krwi żylnej. To prowadzi do martwicy ściany wyrostka, perforacji. Z racji tego, że w jelitach znajdują się bakterie to, gdy dochodzi do perforacji dostają się one do otrzewnej i powodują kałowe zapalenie otrzewnej, które jest stanem zagrożenia życia.

Objawia się on kolkowym bólem brzucha, który zaczyna się w okolicy pępka a potem przechodzi w okolice prawego talerza biodrowego. Obecne są także podwyższona temperatura ciała (zwykle nie przekracza 38 stopni), nudności, wymioty, zatrzymanie gazów, stolca, złe samopoczucie, zmniejszony apetyt.

Do diagnozy wystarczy badanie kliniczne, pomocne są wyniki badań laboratoryjnych i obrazowych (USG, TK). Leczenie polega na usunięciu wyrostka robaczkowego, czyli appendektomii.

Literatura

  1. Interna Szczeklika 2021. Medycyna Praktyczna, Kraków, 2021