Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego jest to najczęstsza przyczyna ostrego brzucha. Najczęściej występuje w 2 i 3 dekadzie życia, częściej u mężczyzn. Najczęściej jest spowodowana kamieniem kałowym (30-40%) który zamyka światło wyrostka. Wtedy w wyrostku zwiększa się ciśnienie, to prowadzi do zmniejszenia napływu krwi tętniczej i odpływu krwi żylnej. To prowadzi do martwicy ściany wyrostka, perforacji. Z racji tego, że w jelitach znajdują się bakterie to, gdy dochodzi do perforacji dostają się one do otrzewnej i powodują kałowe zapalenie otrzewnej, które jest stanem zagrożenia życia.
Objawia się on kolkowym bólem brzucha, który zaczyna się w okolicy pępka a potem przechodzi w okolice prawego talerza biodrowego. Obecne są także podwyższona temperatura ciała (zwykle nie przekracza 38 stopni), nudności, wymioty, zatrzymanie gazów, stolca, złe samopoczucie, zmniejszony apetyt.
Do diagnozy wystarczy badanie kliniczne, pomocne są wyniki badań laboratoryjnych i obrazowych (USG, TK). Leczenie polega na usunięciu wyrostka robaczkowego, czyli appendektomii.
Literatura
- Interna Szczeklika 2021. Medycyna Praktyczna, Kraków, 2021