Obturacyjny bezdech senny są to epizody bezdechu lub spłycenia oddechu podczas snu spowodowane zamykaniem/zwężaniem się światła dróg oddechowych. Zapadają się górne drogi oddechowe, najczęściej na poziomie gardła. Obturacji towarzyszą spadki saturacji.

O bezdechu sennym mówimy wtedy, gdy trwa on co najmniej 10s

O objawach najwięcej możemy się dowiedzieć od rodziny pacjenta. Pacjent w czasie snu chrapie, zatrzymuje oddech, wybudza się. Prowadzi to do przewlekłego zmęczenia- osoby zasypiają w ciągu dnia, zaburzenia koncentracji, spadek libido, depresja, bóle głowy. Aktywowany jest układ współczulny. Przewlekła aktywacja tego układu prowadzi do nadciśnienia, arytmii, zwiększenia ryzyka sercowo-naczyniowego.

Podstawą rozpoznania jest badanie polisomnograficzne, które umożliwia określenie liczby bezdechów, czasu ich trwania oraz stwierdzenie spadku saturacji.

Co może powodować OBS?

Najczęstszą przyczyną jest otyłość. Nadmiar tkanki tłuszczowej powoduje zamykanie górnych dróg oddechowych. Przyczyną mogą być także wady anatomiczne w zakresie dróg oddechowych. Czynnikami ryzyka są także częste infekcje dróg oddechowych, alergiczny nieżyt nosa, niektóre leki, niedoczynność tarczycy.

Leczenie

Leczenie zachowawcze jest oparte na utrzymywaniu dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych, a to zapobiega ich zamykaniu. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu CPAP. Podstawą leczenie jest leczenie zmodyfikowanie stylu życia (zmniejszenie masy ciała o 10% potrafi zredukować liczbę bezdechów o nawet 50%). Jeśli jest podłoże anatomiczne to korekcja zmiany.

Możliwa jest plastyka podniebienia miękkiego, języczka, przegrody nosa.

Literatura

  1. Interna Szczeklika 2021. Medycyna Praktyczna, Kraków, 2021