Szkodliwość smogu
Smog jest zjawiskiem atmosferycznym, powstającym w sprzyjających warunkach w wyniku zmieszania się mgły z zawieszonymi w niej zanieczyszczeniami. W jego skład wchodzą m.in. związki chemiczne i pyły, zwłaszcza groźne pyły PM 2,5 i PM 10. Wiele z nich to czynniki alergizujące, mogące powodować choroby układu oddechowego (astma, zapalenie oskrzeli), a także kancerogenne, czyli takie o potencjalnym działaniu rakotwórczym.Smog, nawet niewidoczny, to duże zagrożenie. Dlatego warto obserwować lokalne lub ogólnopolskie portale informujące o zagrożeniu smogiem w danym regionie. Aktualne dane znajdują się na stronie polski alarm smogowy
Nawet jeżeli nie widzisz i nie czujesz zanieczyszczeń w powietrzu, to one tam są, w mniejszym bądź większym stężeniu.
Jakość powietrza w pomieszczeniach
Myślisz, że w domu masz czysto? Niestety nie do końca. Powietrze, którym oddychamy w domach i mieszkaniach jest tym samym, którym oddychamy na zewnątrz. Przy szczelnie zamkniętych oknach większość zanieczyszczeń nie przedostaje się do środka, ale już przy rozszczelnionych lub otwartych, jak najbardziej.Pyły wdzierają się też przez drzwi, kanały wentylacyjne oraz inne nieszczelności. To oznacza, że powietrze w mieszkaniach nie jest czyste; zawiera kurz, pyły, dym, pyłki roślin, sierść zwierząt i wiele innych drobinek. Mogą uczulać, podrażniać drogi oddechowe, a nawet prowadzić do rozwoju chorób układu oddechowego.
Jak zadbać o dobrą jakość powietrza?
O ile na jakość powietrza zewnętrznego nie mamy bezpośredniego wpływu, a ograniczenie smogu jest procesem długotrwałym i skomplikowanym, o tyle dysponujemy całkiem sporym wachlarzem możliwości, by w mieszkaniach i domach oddychać świeżym, czystym i zdrowym powietrzem.Przede wszystkim zimą oraz podczas zasmogowanych dni okna i drzwi należy zamykać, a pomieszczenie wietrzyć przez krótki czas, tak by doszło do wymiany powietrza, ale by nie wpuścić zbyt dużo pyłów. Nie jest to rozwiązanie idealne, ale pozwala ograniczyć ilość zanieczyszczeń, zwłaszcza przy sprawnej wentylacji. Jeżeli chcielibyśmy pozbyć się całkowicie dymu i zanieczyszczeń, polecamy użyć oczyszczacza.
Oczyszczacz powietrza jest urządzeniem, które filtruje powietrze w pokoju. W zależności od wersji i zaawansowania, może mieć wbudowanych kilka filtrów np. HEPA, węglowy, wodny, a do tego może pełnić funkcję nawilżacza powietrza, filtrować alergeny i monitorować stan powietrza, dzięki czemu proces będzie odbywał się automatycznie. Podstawowe wersje oczyszczaczy kosztują kilkaset złotych i dobrze sprawdzą się do filtrowania powietrza niewielkich pokojach. Bardziej zaawansowane urządzenia to już większy, ale uzasadniony wydatek, zwłaszcza tam, gdzie atmosfera jest bardzo zła. Oddychając świeżym i czystym powietrzem zmniejszamy ryzyko wielu groźnych chorób układu oddechowego i krążenia.
Jeżeli zmagasz się z problemami oddechowymi, przyjdź do Centrum Medycznego w Jabłonce na badania chorób układu oddechowego