Co to jest morfologia krwi?
Morfologia to ogólne badanie krwi, dzięki któremu lekarz może: sprawdzić zawartość poszczególnych typów komórek i dokonać analizy składu krwi, określić jej właściwości oraz uzyskać informacje na temat ogólnego zdrowia, toczących się stanów zapalnych oraz innych nieprawidłowości. Morfologia nie sugeruje konkretnej choroby, lecz jest wskaźnikiem zaburzeń w homeostazie organizmu. Gdy wyniki odbiegają od normy, lekarz zleca dodatkowe badania uzupełniające, mające na celu ustalić przyczynę zmian.Jakie są wskazania do wykonania morfologii krwi?
Tuż obok wywiadu lekarskiego, morfologia jest podstawowym badaniem umożliwiającym postawienie wstępnej diagnozy. Z tego względu niemal każda sytuacja pogorszenia stanu zdrowia jest wskazaniem do wykonania morfologii. W centrum medycznym Zdrowie Orawa w Jabłonce morfologię traktujemy jako ważny element uzupełniający diagnostykę.Profilaktycznie badanie to zalecane jest co 2-3 lata bez podejrzenia choroby, dzięki czemu można wcześnie wykryć choroby, które jeszcze nie dają wyraźnych symptomów.
Przygotowanie do morfologii
To konkretne badanie krwi może być wykonywane zarówno przygodnie, jeżeli zajdzie taka potrzeba, jak i po wcześniejszym zleceniu. Aby wyniki były wiarygodne i dokładne, należy być na czczo i nie jeść niczego do 12 godzin przed pobraniem krwi; nie należy też pić napojów kofeinowych, herbaty ani soków. Dozwolone jest picie wody.Restrykcje pokarmowe związane są z tym, że posiłki i napoje zawierają cukry i składniki, które mogą wpłynąć na wynik. Trzeba też pamiętać o tym, by na dzień przed badaniem nie uprawiać wyczerpującej aktywności fizycznej.
Wyniki
Wynik badania przedstawiony jest w formie wydruku i zawiera wskaźniki: RBC, HGB, HCT, MCV, MCH, MCHC, WBC i PLT każdy z nich opatrzony jest konkretną wartością liczbową, a obok zaznaczone są wartości określające normę. Wyniki poza normą są wyróżnione dla łatwiejszej interpretacji.- RBC (erytrocyty) – liczba czerwonych krwinek
- HGB (hemoglobina) – stężenie hemoglobiny
- HCT (hematokryt) – stosunek objętości krwinek do osocza
- MCV – średnia objętość krwinki czerwonej
- MCH – średnia zawartość hemoglobiny w krwince czerwonej
- MCHC średnie stężenie hemoglobiny w krwince czerwonej, czyli miara wysycenia erytrocytów hemoglobiną
- WBC (Leukocyty) – zawartość leukocytów, czyli białych krwinek
- LYM (Limfocyty) – zawartość limfocytów
- MONO (Monocyty) – zawartość monocytów
- PLT (trombocyty) – zawartość trombocytów, czyli płytek krwi
Na wynik morfologii wpływ może mieć wiele czynników, takich jak wiek, płeć, ciąża, choroby gorączkowe, pora dnia, alkohol, leki, a ok. 90% błędów w wynikach spowodowanych jest niewłaściwym przygotowaniem do badania.
Należy mieć świadomość, że prawidłowa morfologia krwi nie wyklucza choroby, a nieprawidłowa nie musi jej oznaczać. Interpretacji wyników dokonuje lekarz na podstawie wywiadu oraz dodatkowych badań.
Źródła:
- Paweł Herman, Morfologia krwi, portal mp.pl dział dla pacjentów (14.04.2014);
- Bogdan Solnica, Morfologia krwi [KŻ] portal mp.pl dział interna (6.08.2018)