Zaśniad groniasty dotyka 100/100 000 ciąż.
Do powstania zaśniadu dochodzi gdy na skutek nieprawidłowego zapłodnienia komórki trofoblastu ulegają nadmiernej proliferacji. Wyróżnia się dwie postacie zaśniadu; Całkowitą i częściową.
Zaśniad groniasty całkowity charakteryzuje się diploidalnym materiałem genetycznym pochodzącym wyłącznie od ojca- zwykle zapłodnieniu polega pusta komórka jajowa (bez materiału genetycznego), następnie materiał ojcowski ulega powieleniu.
Zaśniad częściowy posiada triploidalny materiał genetyczny- komórka jajowa zostaje zapłodniona przez 2 plemniki.
Czynnikami ryzyka zaśniadu są:
- Młody oraz zaawansowany wiek matki
- Przebycie zaśniadu w poprzedniej ciąży
- Dieta uboga w beta karoten (zwiększenie stresu oksydacyjnego)
Objawy:
- Zaśniad groniasty całkowity objawia się krwawieniem z dróg rodnych, wymiotami, nadczynnością tarczycy oraz stanem przedrzucawkowym.
- Częściowy zwykle ulega poronieniu.
Diagnostyka:
- Obraz tzw. zamieci śnieżnej
- Brak zarodka/płodu, popłodu
- Torebiele tekaluteinowe w jajnikach
- Brak naczyń w kosmkach
Leczenie:
- Polega na opróżnieniu jamy macicy. Po usunięciu zaśniadu niezbędne jest kontrolowanie stężenia beta-hCG co 1-2 tygodnie. Umożliwia to wcześniejsze wykrycie zmian złośliwych.
Rak kosmówki, który jest nowotworem złośliwym o wysokiej agresywności należy do grupy ciążowych neoplazji trofoblastycznych. Do rozwoju raka kosmówki może dojść w zaśniadzie groniastym, po porodzie, poronieniu, ciąży macicznej.
Guz łatwo nacieka mięsnie macicy, ulega krwawieniu i martwicy. Dlatego do głównych objawów należy krwawienie z dróg rodnych, powiększenie macicy.
Podstawą leczenia jest chemioterapia.
Literatura:
- Położnictwo i ginekologia. Red. G. Bręborowicz. Wydawnictwo PZWL. Wydanie 2. 2017.