Dzisiaj przyjrzymy się stadium wczesnemu Boreliozy z Lyme.

Jedną z najczęstszych postaci jest rumień wędrujący, czyli Erythema Migrans (EM). Jest to objaw wczesnego, zlokalizowanego zakażenia. Pojawia się 3 do 30 dni od ukłucia przez kleszcza u około 80% zakażonych krętkiem. U dorosłych najczęściej lokalizuje się na kończynach, u dzieci na głowie i szyi (nie znajdziemy go na podeszwach stóp, dłoniowej części ręki, błonach śluzowych). Zaczyna się zwykle od grudki, plami, która szybko szerzy się obwodowo (stąd nazwa wędrujący), często w środku pojawia się przejaśnienie. Rumień może mieć też nietypowy wygląd. Nieleczony EM cofa się sam do 8 tygodni (najczęściej do 4 tygodni). Zwykle rumieniowi nie towarzyszą inne objawy, u 10-30% pojawiają się objawy takie jak gorączka, bóle mięśni, głowy itp.

Rumień wędrujący bywa mylony z odczynem po pokłuciu przez owada. Należy go także różnicować z pokrzywką, wysypkami polekowymi, rumieniem zakaźnym, obrączkowatym, zmianami grzybiczymi czy kontaktowym zapaleniem skóry.

W przypadku typowego rumienia wędrującego nie wykonuje się diagnostyki serologicznej, ponieważ ten obraz jest wystarczająco charakterystyczny.

Ważne jest to, że znaczenie mają TYLKO rumienie o średnicy powyżej 5 cm (czyli np. jak rumień będzie miał 2 cm to tylko obserwujemy, czy się powiększa).

Gdy rozpoznanym rumień wędrujący (czyli mający ponad 5 cm i z charakterystycznym wywiadem) należy rozpocząć antybiotykoterapię,

O rumieniu mnogim mówimy wtedy, gdy rumień występuje w co najmniej 2 miejscach. Jest to wyniki spirochetemii (czyli gdy krętki znajdują się we krwi), a nie licznych ugryzień! Tutaj już nie ma kryterium dotyczącego szerokości rumienia. Częściej niż przy rumieniu wędrującym występują objawy ogólnoustrojowe.

Leczy się doksacykliną, amoksycyliną, cefurosymem lub aztromycyną.

Borrelia lymphoma jest rzadką postacią Boreliozy z Lyme. Ma postać pojedynczego sinoczerwonego guzka. Guzek jest niebolesny, najczęściej lokalizuje się na płatku ucha, małżowinie usznej, mosznie, brodawce sutkowej. Częściej występuje u dzieci i pojawia się do 2 miesięcy od zakażenia. Może ustąpić bez antybiotykoterapii. W przeciwieństwie do rumienia wędrującego należy potwierdzić serologicznie tę postać. Zwykle można stwierdzić przeciwciała IgM i narastające przeciwciała w klasie IgG. Gdy te wyniki są niejednoznaczne wykonuje się wycinek skórny.

Po rozpoznaniu Borreli lymphoma należy rozpocząć antybiotykoterapię (doksycyklina lub amoksycylina)

Źródła: