Źródło: https://www.pexels.com/photo/adult-blouse-body-bra-209680/
Rak piersi jest jednym z najczęstszych kobiecych nowotworów złośliwych. Szacuje się, że każdego roku rozpoznaje się go u 1,5 miliona pań na całym świecie. Najwięcej zachorowań notuje się w krajach wysoko rozwiniętych, natomiast Polska pod tym względem plasuje się poniżej średniej w Europie, niestety w ostatnich latach wzrost zachorowań znacząco się zwiększył.

Profilaktyka raka piersi

Przyczyny zachorowań na raka piersi nie są do końca poznane, istnieją jednak pewne czynniki ryzyka, zwiększające prawdopodobieństwo zachorowania. Należą do nich m.in.: płeć żeńska, wiek powyżej 50 lat, genetyczne predyspozycje, mutacje genów BRCA1, BRCA2, p53, ATM, wczesne dojrzewanie, inne choroby piersi. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Rak Piersi – podstawowe informacje

Czy da się zmniejszyć ryzyko raka piersi? Poznaj czynności, które warto wdrożyć do codziennego życia, by ograniczyć ryzyko wystąpienia choroby:

  • Zdrowe i racjonalne żywienie bogate w produkty zawierające wszystkie niezbędne składniki odżywcze, witaminy i minerały.
  • Regularna aktywność fizyczna.
  • Unikanie papierosów i wyrobów tytoniowych oraz nienadużywanie alkoholu.
  • Dbanie o prawidłową wagę ciała.
  • Stosowanie leków hormonalnych i antykoncepcyjnych pod kontrolą lekarza.
  • Wczesne planowanie macierzyństwa, ponieważ urodzenie dziecka i karmienie piersią zmniejsza ryzyko zachorowania.


Ważnym aspektem zapobiegania rozwojowi choroby jest samokontrola i wykonywanie badań profilaktycznych , pozwalających na wczesne wykrycie zmian chorobowych. Rak piersi we wczesnym stadium jest niemal całkowicie uleczalny. Dzięki skutecznej diagnostyce i wczesnym wykryciu choroby, w Polsce odsetek przeżyć 5-letnich kobiet z rakiem piersi wynosi 83% (2016 rok), a to oznacza, że tylko 17% kobiet ze zdiagnozowanym rakiem piersi żyje krócej niż 5 lat. W przypadku wczesnego wykrycia raka bez przerzutów, przeżycia 5-letnie wynoszą nawet 90%!

O jednej z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi szerzej pisaliśmy tutaj: jak przeprowadzić samobadanie piersi? Niezwykle ważne są także badania przeprowadzane przez lekarza oraz USG piersi będące podstawowym badaniem obrazowym, pozwalającym na wykrycie wczesnych zmian.

USG piersi

Badanie USG piersi jest szybkim, nieinwazyjnym i niezwykle skutecznym sposobem na wykrycie nawet niewielkich zmian nowotworowych. Szczególnie polecane jest dla kobiet powyżej 40. roku życia. USG warto wykonywać raz w roku i nie rzadziej niż co 2 lata, zwłaszcza u pań będących w potencjalnej grupie ryzyka.

Badanie USG piersipowinno być przeprowadzane przez doświadczonego lekarza, który potrafi ocenić budowę piersi i wykryć zmiany lite, torbielowe oraz zapalne. Uzupełnieniem USG jest mammografia. Obie metody zapewniają wysoką skuteczność wykrywania raka piersi i są uznawane za najlepsze badania przesiewowe (skriningowe).

Akcja „Gabinety USG z Różową Wstążką”

Centrum medyczne w Jabłonce Zdrowie Orawa już po raz kolejny bierze udział w akcji „Gabinety USG z Różową Wstążką” organizowanej w ramach kampanii AVON Kontra Rak Piersi. Działania mają na celu podniesienie świadomości tego, jak ważna jest profilaktyka raka piersi. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami akcji na stronie: Avon Kontra Rak Piersi

Źródła:

  1. Materiały promocyjne Avaon kontra rak piersi, www.avonkontrarakpiersi.pl
  2. Jaak Ph. Janssens, Magda Vandeloo, Rak piersi: bezpośrednie i pośrednie czynniki ryzyka związane z wiekiem i stylem życia, „Nowotwory Journal of Oncology” 2009 volume 59 Numer 3 159–167;
  3. Jarosław Gośliński, Wczesne objawy raka piersi (sutka), portal zwrotnikraka.pl
  4. Nowotwory piersi u kobiet (C50), Krajowy Rejestr Nowotworów