Źródło:https://pxhere.com/en/photo/1567181
Nadciśnienie tętnicze jest nie tylko poważną chorobą układu krążenia, ale też istotnym czynnikiem rozwoju wielu innych dolegliwości. To choroba bardzo podstępna, która rozwija się latami, początkowo mogąc nie dawać widocznych objawów, jednak powoli i nieubłaganie powoduje mikrozniszczenia w organizmie, które w końcu dają o sobie znać. Jakie są skutki nadciśnienia tętniczego, jak je rozpoznać, gdzie udać się po pomoc?

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą na całe życie

Wyróżniamy dwa typy nadciśnienie pierwotne i wtórne. To drugie jest wynikiem choroby lub procesu toczącego się w organizmie. Najczęściej jednak mamy do czynienia z nadciśnieniem pierwotnym , rozwijającym się bez konkretnej, uchwytnej przyczyny, którą można byłoby łatwo określić i usunąć. Choć istnieją skuteczne sposoby obniżania ciśnienia tętniczego, to nie są one metodami „wyleczenia”, a chorobę tę zazwyczaj ma się do końca życia i trzeba regularnie przyjmować leki obniżające ciśnienie.

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą, której NIE WOLNO lekceważyć. Do bezpośrednich następstw należą: choroba wieńcowa,
  • zawał serca,
  • udar mózgu,
  • niewydolność serca,
  • niewydolność nerek,
  • miażdżyca,
  • otępienie.

Styl życia bezpośrednią przyczyną nadciśnienia

Nadciśnienie mogą powodować różne czynniki i ciężko wskazać jeden konkretny. Zazwyczaj jest to wiele mniejszych składowych, które nakładają się na siebie. Są związane z prowadzeniem tzw. niezdrowego stylu życia, stąd nadciśnienie uważane jest zachorobę cywilizacyjną. Współwinnymi tej choroby są: siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej i dieta bogata w tłuszcze, sól i produkty wysoko przetworzone, a nadciśnienie często współistnieje z otyłością, cukrzycą i hipercholesterolemią.

Prawidłowe ciśnienie a nadciśnienie tętnicze

Ciśnienie tętnicze określane jest za pomocą wartości skurczowej oraz rozkurczowej. Wartość ciśnienia skurczowego powinna wynosić nie więcej niż 140 mm Hg, a rozkurczowego 90 mm Hg. Wartość „idealna” dla młodej, zdrowej osoby to 120/80 mm Hg.
  • Prawidłowe ciśnienie 120/80-89mm Hg
  • Stopień 1 nadciśnienia 140-159/90-99 mm Hg
  • Stopień 2 nadciśnienia 160-179/100-109 mm Hg
  • Stopień 3 nadciśnienia ≥ 180/≥ mm Hg
Pomiar ciśnienia tętniczego krwi jest podstawowym badaniem, przeprowadzanym rutynowo na każdej wizycie lekarskiej. Można wykonać je też samodzielnie, wystarczy dysponować ciśnieniomierzem, który jest do kupienia w każdej aptece. Na potrzeby prywatne rozsądnym rozwiązaniem są ciśnieniomierze elektroniczne, które po założeniu na ramię i wciśnięciu przycisku inicjującego, samoczynnie wykonują pomiar i wyświetlają wartości ciśnienia oraz tętna na ekranie. Osoby chorujące na nadciśnienie lub będące w grupie ryzyka powinny takie badanie przeprowadzać codziennie, a wyniki zapisywać w specjalnym dzienniczku ciśnienia. Dzięki temu lekarz będzie mógł prześledzić wartości ciśnienia w dłuższym czasie i na ich podstawie zaplanować skuteczne leczenie nadciśnienia lub działania prewencyjne.

Pamiętaj!

Można skutecznie zapobiegać rozwojowi nadciśnienia tętniczego. To łatwe. Natomiast leczenie choroby jest długotrwałe i najczęściej wymaga przyjmowania leków do końca życia. Dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć! Przyjdź do Centrum Medycznego w Jabłonce Zdrowie Orawa i zmierz ciśnienie krwi.

Źródła:

  1. lek. med. Krzysztof Rewiuk, dr hab. Jerzy Gąsowski, Nadciśnienie tętnicze, portal internetowy mp.pl dla pacjentów;
  2. dr hab. med. Jerzy Gąsowski, lek. med. Krzysztof Rewiuk, Dlaczego nadciśnienie jest tak ważnym problemem?; portal internetowy mp.pl dla pacjentów;
  3. dr hab. n. med. Aleksander Prejbisz prof. IK, prof. dr hab. n. med. Andrzej Januszewicz, Postępowanie w nadciśnieniu tętniczym w świetle wytycznych amerykańskich 2017. „Medycyna Praktyczna”, 2018: 2: 30–38