Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Obesity-waist_circumference.svg
Otyłość i nadwaga to poważny problem zdrowotny. Dowiedz się, jakie są skutki otyłości, zagrożenia i jak leczyć otyłość. Weź zdrowie w swoje ręce!

Nieleczona otyłość ma realny wpływ na zdrowie. Tak, Twoje zdrowie również. Może być powodem chorób sercowo-naczyniowych, metabolicznych, cukrzycy typu 2, problemów z kręgosłupem i stawami, a nawet nowotworów. Jej wpływ na funkcjonowanie organizmu jest znaczący. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na leczenie otyłości, które wspomogą powrót formy, a co za tym idzie powrót do zdrowia.

Zagrożenia i skutki wynikające ze znacznej nadwagi:

Otyłość występuje, gdy organizm posiada zdecydowanie za dużo tkanki tłuszczowej. Na naszej stronie głównej w panelu bocznym znajdziesz kalkulator BMI., który pozwoli Ci obliczyć, czy masz problem z nadwagą. Znaczna otyłość może powodować wiele chorób oraz poważnych uszkodzeń – począwszy na obciążaniu stawów po otłuszczenie narządów wewnętrznych i zaburzenie pracy hormonów. O tym, jak poważny jest to problem, niech świadczy fakt, iż Światowa Organizacja Zdrowia WHO (World Health Organization) uznała otyłość za najczęściej występującą chorobę metaboliczną i światową epidemię XXI wieku.

Otyłość wywołuje szereg negatywnych skutków na tle psychicznym, którymi są: izolacja i wycofanie się z kontaktów towarzyskich, brak realizacji w sferze prywatnej i zawodowej, depresja i brak akceptacji. Oprócz gorszego samopoczucia prowadzi do wystąpienia cukrzycy typu 2. Osoby dotknięte otyłością lub ciężką otyłością są około 10 razy bardziej narażone na cukrzycę t.2.

Znaczna nadwaga jest również głównym czynnikiem powodującym nadciśnienie, chorobę wieńcową i problemy z sercem. Prowadzi do zwiększonego ryzyka udarów i niebezpiecznych zaburzeń układu oddechowego, aż po zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworów. To nie koniec listy — skutków otyłości jest naprawdę wiele.

Otyłość to już nie nadwaga. Wymaga specjalistycznego leczenia. Dla Twojego zdrowia!

Diagnozę może postawić lekarz pierwszego kontaktu. Warto się zwrócić do lekarza, który ma wiedzę i doświadczenie w leczeniu otyłości, potwierdzone certyfikatem Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością. Listę takich lekarzy znajdziesz na stronie www.certyfikacjaptbo.pl. Polecamy też stronę www.od-waga.org.pl

W leczeniu najważniejsze jest postępowanie dietetyczne (zmiana nawyków żywieniowych) oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Oprócz codziennej diety zaproponowanej przez dietetyka chory powinien rozpocząć aktywność fizyczną. Konieczne jest, aby na początku ćwiczenia nie były zbyt obciążające. Z uwagi na fakt, że osoby otyłe mogą reagować inaczej na wysiłek fizyczny, takie zajęcia powinny odbywać się pod okiem trenera. Wysiłek fizyczny pomaga spalać tkankę tłuszczową, ale również zapobiega utracie masy mięśniowej w trakcie leczenia dietetycznego.

W uzasadnionych przypadkach do leczenia można włączyć specjalistyczne leki lub zastosować leczenie operacyjne.

W walce z otyłością najważniejsza jest szczera chęć zmiany i współpraca ze specjalistami w dziedzinach sportu i diety. Nikt nie powinien mieć problemu w uzyskaniu tego typu pomocy. Na szczęście, zanim dojdzie do konieczności zastosowania radykalnych, operacyjnych rozwiązań, skuteczne mogą być: zmiana diety i zwiększenie aktywności fizycznej. Jeśli to nie zadziała, lekarz pomoże znaleźć inne rozwiązanie.

Zapraszamy na nasz profil na Facebooku, gdzie od czasu do czasu publikujemy małe porady dietetyczne i ciekawostki żywieniowe oraz informacje związane ze zdrowym stylem życia. Wiadomości te pomogą Ci w walce z nadwagą!

Źródła:

  1. Krystyna Knypl, Nadwaga i otyłość – problemy terapeutyczne, Borgis - „Medycyna Rodzinna” 1/2001, s. 23-26;
  2. Wiktor B. Szostak, Dorota Szostak-Węgierek, Longina Kłosiewicz-Latoszek, Konsekwencje zdrowotne otyłości, Borgis - „Postępy Nauk Medycznych” 9/2011, s. 778-781