Guzki krwawnicze tzw. hemoroidy są to struktury anatomiczne, ma je każdy z nas. Są to struktury naczyniowe (takie kłębowisko naczyń) pokryte błoną śluzową i znajdują się w kanale odbytu. Dolegliwości pojawiają się jak te guzki, powiększają się, zaczynają wypadać i krwawić.

Obowiązuje 4 stopniowa skala, która dzieli je ze względu na to czy wypadają i czy samoistnie powracają do kanału odbytu. Guzki I stopnia to takie które nie wypadają. II stopnia wypadają, ale same wracają na swoje miejsce, III stopnia wypadają, a my możemy je odprowadzić, a IV stopnia to takie które stale są na zewnątrz. W hemoroidy wewnętrzne zwykle podkrwawiają, a w hemoroidach zewnętrznych może dojść do zakrzepicy (czyli powstania skrzepu w naczyniach).

To co robić z tym bolesnym problemem?

Eksperci zalecają, aby zacząć od modyfikacji diety. Odpowiednia podaż wody (ok. 2 l/dzień) i odpowiednia ilość błonnika. Edukacja odnośnie tego jak zmniejszyć wysiłek przy defekacji. U pacjentów z ostrą zakrzepicą hemoroidów można rozważyć ich wycięcie lub nacięcie i usunięcie skrzepliny.

Hemoroidy I i II stopnia zaleca się leczyć zachowawczo (można smarować odpowiednimi maściami i żelami), Jeśli to leczenie nie jest skuteczne można spróbować gumkowania. Procedurami alternatywnymi są: koagulacja podczerwienią, skleroterapia, koagulacja dwubiegunowa.

Jeśli mamy do czynienia z objawowymi hemoroidami III stopnia można rozważyć podwiązanie tętnicy która doprowadza krew do hemoroidów.

Literatura

  1. Medycyna po dyplomie, lipiec-sierpień 2022, “Rekomendacje ACG dotyczące leczenia łagodnych chorób proktologicznych”