Źródło:https://pxhere.com/pl/photo/24870
Tarczyca jest bardzo ważnym gruczołem, a jej dysfunkcje poważnie odbijają się na stanie organizmu. Za co jest odpowiedzialna i jak działa pisaliśmy w artykule: wszystko, co musisz wiedzieć o tarczycy . O chorobie tarczycy może świadczyć szereg objawów, które pojawiają się na różnym etapie. W tym artykule wskażemy, na które symptomy zwracać uwagę i które wymagają konsultacji lekarskiej.

Nadmierne przemęczenie jako objaw choroby tarczycy

Przemęczenie, problemy ze snem, apatia, depresja itp. to objawy mogące wynikać z wielu różnych przyczyn, ale jedną z nich są choroby tarczycy, a dokładniej jej niedoczynność. Z powodu zaburzeń hormonalnych takie osoby mogą być ciągle zmęczone, muszą robić drzemki w ciągu dnia, charakteryzuje je brak chęci do działania, stany depresyjne, osłabienie i zwiększona męczliwość.

Ponieważ samo zmęczenie rzadko jest łączone z chorobami tarczycy, objaw ten często bywa bagatelizowany. Jeżeli łączy się z innymi, charakterystycznymi symptomami, zdecydowanie powinien być powodem wizyty u lekarza.

Nietolerancja zimna albo ciepła

Jesteś typowym zmarzluchem , masz poczucie, że zawsze ci zimno, a nawet latem śpisz w grubej piżamie i pod kołdrą? Osoby z niedoczynnością tarczycy mogą cierpieć na zaburzenia termoregulacji, zwłaszcza na nietolerancję zimna. Jeżeli zauważasz, że musisz podkręcać kaloryfer, ubierać się dużo cieplej niż inni, ciągle masz zimne ręce i stopy, zastanów się, czy to nie jest objaw związany z tarczycą.

W drugą stronę to też działa. Nietolerancja ciepła i nadmierna potliwość może być związana z nadczynnością tarczycy. Jeżeli nocą nie możesz spać, bo jest ci za gorąco, a temperatura wcale nie jest letnia, nadmiernie pocisz się bez powodu, a do tego cierpisz na kołatania serca to sygnał by poddać się diagnostyce.

Ciągle o czymś zapominasz?

Pogorszenie pamięci, konieczność zapisywania istotnych informacji, ciągłe zapominanie o drobiazgach i ważnych rzeczach, a także problemy z koncentracją, nauką, przyswajaniem wiadomości itd. to mogą być objawy niedoczynności tarczycy. Dolegliwości związane z pamięcią i koncentracją zazwyczaj cofają się bardzo szybko po podjęciu leczenia.

Zaburzenia miesiączkowania i problemy z zajściem w ciążę

Objawem chorób tarczycy u kobiet są zaburzenia miesiączkowania – nieregularne, obfite lub skąpe miesiączki bez konkretnej przyczyny. Zaburzenia te tłumaczy się stresem, infekcjami lub innymi zdarzeniami mogącymi mieć potencjalny wpływ na zmianę cyklu, jeżeli jednak cykle są nieprzewidywalne i dochodzą do tego inne objawy potencjalnie sugerujące chorobę tarczycy, koniecznie należy poddać się diagnostyce u endokrynologa. Nadczynność tarczycy powoduje skąpe, lekkie i rzadsze miesiączki, natomiast niedoczynność tarczycy sprawia, że są one dłuższe, bardziej obfite, męczące i bolesne.

Zaburzenia hormonalne prowadzą do trudności z zajściem w ciążę i niepłodności. Pary starające się o dziecko, u których przez dłuższy czas nie dochodzi do poczęcia, powinny wykonać między innymi badania w kierunku chorób tarczycy.

Przedstawiliśmy najważniejsze objawy nadczynności i niedoczynności tarczycy, które występują już na wczesnym etapie i powinny być sygnałem dla Ciebie, żeby udać się do lekarza w celu diagnostyki. W pierwszej kolejności wykonuje się badanie krwi oraz USG tarczycy . Na Orawie badania te wykonasz w Centrum Medycznym w Jabłonce.

Źródła:

  1. dr n. med. Piotr Miśkiewicz, dr hab. n. med. Tomasz Bednarczuk, Niedoczynność tarczycy, portal mp.pl dział dla pacjentów (online: 23.05.2017);
  2. prof. dr hab. n. med. Marek Ruchała, Choroba Hashimoto i niedoczynność tarczycy, „Med. Prakt.”, 2014; 11: 88–96
  3. dr n. med. Marek Derkacz, Cierpisz na nadmierne przemęczenie? To może być niedoczynność tarczycy!, portal medexpress.pl (online: 10.02.2015);