Źródło: https://picryl.com/media/airport-airplane-aircraft-e40c5d
Zadajesz sobie pytanie: czy chorując na cukrzycę, można wyjechać na dalekie wakacje? Jak najbardziej jest to możliwe, musisz jednak pamiętać o kilku ważnych sprawach, by zapewnić komfort i bezpieczeństwo wypoczynku. W tym artykule przedstawiamy kilka przydatnych porad dla podróżujących diabetyków i ich rodzin.

Jeśli masz cukrzycę, nie musisz rezygnować z podróży. Musisz jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach – czy wiesz, jakich? Sprawdź, zapamiętaj i koniecznie wprowadź w życie.

Czy z cukrzycą można podróżować?

Diabetycy nie muszą rezygnować z podróży, muszą jednak pamiętać o pewnych środkach ostrożności. Mimo zaaferowania podróżą, zwiedzaniem czy odpoczynkiem, nie wolno zapominać o regularności pomiarów glikemii i o tym, by zawsze mieć przy sobie niezbędne leki i akcesoria wraz z ich zapasem.

Jak mierzyć cukier w podróży?

Pamiętaj, by w podróż spakować glukometr, dodatkowe baterie lub ładowarkę, zapas pasków i lancet do nakłuwacza. Jeżeli chcesz się zabezpieczyć na wypadek nagłej awarii lub utraty glukometru, możesz wziąć drugi, zapasowy, ale bardzo ważne jest to, aby był to taki sam model. Przydadzą się też: gaziki odkażające do skóry oraz specjalny pojemnik na zużyte paski.

Regularność pomiarów w cukrzycy jest ważna!

W czasie długich podróży zapotrzebowanie na insulinę może się zwiększyć, a przy intensywnym zwiedzaniu – zmniejszyć, dlatego ważne jest systematyczne kontrolowanie glikemii i ewentualna redukcja dawek insuliny.

O tym pamiętaj – zasady, których musisz przestrzegać!



1. Lotnisko

Jeśli wybierasz się w podróż samolotem, prawdopodobnie zostaniesz poproszony o wyjaśnienia w czasie kontroli na lotnisku. Fiolki z insuliną czy pompa insulinowa mogą wzbudzić podejrzenia i będzie trzeba wyjaśnić, czym są, do czego służą i dlaczego ich potrzebujesz. Zapoznaj się z przepisami linii lotniczych, gdyż niektóre linie wymagają, by mieć przy sobie zaświadczenie od lekarza, że chorujesz na cukrzycę i zawierało spis wszystkich leków, które stosujesz. Najlepiej, by było w języku polskim oraz angielskim lub w języku kraju, do którego się wybierasz.

Pamiętaj również, by przy starcie i lądowaniu samolotu czasowo odłączyć pompę insulinową ze względu na różnice ciśnienia w pompie i w kabinie.

2. Dostęp do opieki zdrowotnej

Jeśli wyjeżdżasz na dłuższe wakacje, problemem będzie również oddalenie od swojego diabetologa. Nawet jeśli masz wyrównaną cukrzycę i nie planujesz wizyt lekarskich w najbliższym czasie, możesz potrzebować nagłej pomocy. W takim wypadku znów przydać się może zaświadczenie o tym, że chorujesz na cukrzycę. Jeśli wyjeżdżasz za granicę, pamiętaj również, by przed wyjazdem wyrobić kartę EKUZ i wykupić turystyczne ubezpieczenie.

3. Zagubienie lub kradzież bagażu

To może być zagrożeniem w każdej podróży, jednak dla diabetyka utrata bagażu jest szczególnie niebezpieczna, jeśli miał w nim leki, glukometr czy niezbędne dokumenty. Dlatego pilnuj swoich rzeczy, a lekarstwa noś przy sobie np. w saszetce na szyi. Nigdy w miejscu obok portfela. Kradzież portfela jest do przeżycia; kradzież leków może bardzo źle się skończyć.

4. Przechowywanie insuliny

Zapas leków i insuliny w czasie podróży przewozić przy sobie, a jeżeli lecisz samolotem koniecznie umieść ją w bagażu podręcznym. Gdy dotrzesz na miejsce, zapas insuliny przenieś do lodówki, zostaw przy sobie jeden pen, który obecnie używasz. A co z insuliną, jeśli panują tropikalne temperatury? Przegrzanie insuliny grozi zmniejszeniem jej skuteczności. Jeśli używasz insuliny w penach, warto ją nosić w specjalnym termicznym etui.

5. Dieta

Nie ma co się oszukiwać – na wakacjach każdy chce sobie pofolgować, a pyszna regionalna kuchnia na pewno będzie zachęcać na każdym kroku. Pamiętaj jednak o tym, by zachować zdrowy rozsądek, przeliczać wymienniki węglowodanowe i za bardzo nie szaleć.

Źródła:

  1. Narodowy Fundusz Zdrowia Biuro Prasowe ZOW NFZ, Diabetyk w samolocie, strona NFZ
  2. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne: Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2018.