Źródło: https://www.pexels.com/photo/youth-sneakers-on-girl-legs-on-grass-6422/
Zakrzepica żył jest poważną dolegliwością, która prowadzi do groźnych powikłań. W zależności od tego, gdzie utworzy się zakrzep, inne będą objawy i zagrożenia.

Zakrzepica powstaje wtedy, gdy w świetle naczynia krwionośnego (najczęściej żyły) tworzy się skrzep, częściowo lub całkowicie blokujący przepływ krwi. Krew nadal dochodzi do tkanek przez tętnice, lecz nie jest odprowadzana; dochodzi do zastoju krwi w danym obszarze i obrzęków. W niektórych przypadkach organizm potrafi sam poradzić sobie z takim skrzepem, ale często wymagana jest specjalistyczna pomoc. Zignorowanie pierwszych objawów może skończyć się bardzo poważnymi powikłaniami, włącznie z koniecznością wykonania amputacji kończyny, a nawet z ryzykiem zgonu.

Poznaj przyczyny zakrzepicy nóg

Krew jest rozprowadzana po całym ciele za pomocą systemu żył i tętnic siłą wyrzutu serca, siłą grawitacji, a także siłą pracujących mięśni, ułatwiających tłoczenie krwi w kierunku przeciwnym do ciążenia. Cofaniu się krwi zapobiegają zastawki żylne, które zamykają drogę powrotną. Zdarza się jednak, że jeden lub kilka elementów z tego mechanizmu zawodzi, np. zastawki żylne nie do końca blokują cofanie krwi, wtedy krew zalega w żyłach, naczynie krwionośne ulega uszkodzeniu, a w miejscach tych uszkodzeniach przyklejają się płytki krwi, tworząc zakrzep, który z biegiem czasu coraz bardziej ogranicza światło naczynia krwionośnego.

Może stworzyć się w różnych miejscach, najczęściej w żyłach głębokich nóg, wtedy mówimy o zakrzepicy lub zakrzepowym zapaleniu żył głębokich nóg (zwykle blokuje żyły głębokie podudzia, co sprzyja powstawaniu nowych zakrzepów). Bardzo niebezpieczne są też zakrzepy w okolicy zastawki sercowej lub w innych newralgicznych miejscach. Po oderwaniu mogą popłynąć wraz z krwią i trafić np. do tętnicy płucnej, wywołując zator płuc. Zatorowość płucna, wywołana między innymi właśnie przez skrzepy powstałe w wyniku zakrzepicy nóg, każdego roku zbierają śmiertelne żniwo.

Jakie są objawy zakrzepicy nóg?

Do typowych objawów zakrzepicy należą:

  • Niesymetryczny obrzęk kończyn;
  • Ból kończyny, który nasila się przy chodzeniu i staniu;
  • Napięta i wygładzona skóra w okolicy obrzęku;
  • Zwiększona ciepłota i sinoczerwone zabarwienie skóry w okolicy obrzęku;
  • Nadmierne wypełnienie krwią żył powierzchniowych;
  • Ból stopy przy ucisku;
  • Ból podudzia przy opukiwaniu;
  • Ból łydki przy ucisku;
  • Wrażenie stwardnienia żył;
  • Pogorszenie samopoczucia;
  • Przyspieszone tętno (tachykardia);
  • Możliwa niezbyt wysoka gorączka.

Jak rozpoznać zakrzepicę żył?

Progres zakrzepicy może mieć bardzo różną dynamikę, czasami rozwija się przez dłuższy czas z nasilonymi obrzękami i bólami, a czasami choroba postępuje bardzo szybko; może też przebiegać bezobjawowo. W każdym przypadku zakrzepica powinna być poddana diagnostyce i leczeniu, gdyż może doprowadzić do poważnych powikłań.

W naszym centrum medycznym wykonujemybadania diagnostyczne w kierunku wykrycia zakrzepicy. Lekarz wykonuje ocenę prawdopodobieństwa zakrzepicy, a jeżeli jest to koniecznie, skieruje pacjenta na badania krwi m.in. na oznaczenie zawartość D-dimeru we krwi, a także na USG żył głębokich z opcją Dopplera, będące podstawowym narzędziem diagnostycznym tego schorzenia. O szczegółach badania przeczytasz tutaj: USG kończyn dolnych.

Źródła:

  1. Portal informacyjny zakrzepica24.pl, materiały redakcyjne
  2. Przewlekła niewydolność żylna. Od objawu i rozpoznania do leczenia dr med. Tomasz Zubilewicz, dr med. Jacek Wroński, prof. zw. dr hab. med. Jerzy Michalak z Katedry i Kliniki Chirurgii Naczyń Akademii Medycznej w Lublinie Kierownik Katedry i Kliniki: prof. dr hab. Jerzy Michalak; Medycyna Rodzinna – zeszyt 18 (2/2002)
  3. Tomasz Teresiński, Marek Durakiewicz, Ostre niedokrwienie kończyn w przebiegu zatoru lub zakrzepicy tętnic, Borgis - Medycyna Rodzinna 3-4/2001, s. 114-120
  4. Portal mp.pl, studium przypadków „zabiła ich zatorowość płucna”