Przeziębienie i grypa są powszechnymi, sezonowymi infekcjami wirusowymi górnych dróg oddechowych. Czy wiesz, jakie są różnice pomiędzy grypą a przeziębieniem?

Zaczyna się niewinnie: od złego samopoczucia, obniżenia nastroju i ogólnego osłabienia. Znasz to? Prawdopodobnie tak, ponieważ infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych są na tyle powszechne, że praktycznie każdy, prędzej lub później, musi się z nimi zmierzyć. Wirusy grypy i przeziębienia najczęściej atakują jesienią i wiosną.

Grypa i przeziębienie to nie to samo

Potocznie obu określeń używa się zamiennie, to jednak błąd, ponieważ infekcje te różnią się przebiegiem, czasem trwania oraz ewentualnymi powikłaniami.

Grypa jest wywoływana przez ortomyksowirusy typu A, B i C, charakteryzujące się dużą różnorodnością i zmiennością. Natomiast przeziębienie powoduje 200 różnych rodzajów wirusów, z których najczęściej notuje się rinowirusy, koronawirusy, adenowirusy, enterowirusy i metapneumowirusy, W obu przypadkach do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez kontakt z zakażonymi przedmiotami. Obie lubią też podobne warunki i atakują, gdy organizm jest osłabiony. Na tym jednak podobieństwa się kończą.

Grypa jest chorobą o gwałtowniejszym i cięższym przebiegu, a nieleczona lub niedoleczona może skończyć się poważnymi powikłaniami. Natomiast przeziębienie jest infekcją o łagodnym przebiegu zazwyczaj bez powikłań.



Jak rozpoznać przeziębienie?

Przeziębienie jest infekcją rozwijającą się powoli. Okres inkubacji, czyli rozwoju choroby wynosi od 4 do 14 dni, dlatego dolegliwości nie odczuwamy od razu po kontakcie z nosicielem. Początkowo pojawia się gorsze samopoczucie, uczucie zmęczenia i rozbicia, drapanie i ból gardła, wilgotny kaszel i obfity katar. Czasami, ale nie zawsze występuje gorączka, zwykle nieprzekraczająca 38°C. Od pierwszych objawów do kulminacji mija zazwyczaj około 3 dni, po czym symptomy stopniowo ustępują. Średni czas trwania to 7 dni.

Leczenie przeziębienia jest przede wszystkim objawowe, należy stosować przeciwbólowe leki OTC z grupy NLPZ oraz leki udrażniające nos i hamujące katar. Można wspierać się domowymi lub kupionymi syropami i nalewkami z miodem, czosnkiem czy dziką różą; stosować inhalacje, dbać o dużą ilość zdrowego snu oraz o nawodnienie organizmu. Jeżeli objawy choroby nie ustępują po 7 dniach, należy skonsultować się z lekarzem.



Jak rozpoznać grypę?

Grypa przyjmuje intensywną postać. Od momentu zakażenia do wystąpienia pierwszych objawów mija od kilku godzin do 2-3 dni. Początek choroby jest gwałtowny,a pełnoobjawowa grypa może rozwinąć się w ciągu 24-48 godzin. Charakteryzuje się wysoką gorączką powyżej 38°C, intensywnym bólem głowy i dolegliwościami ze strony mięśni i stawów, dreszczami, suchym i napadowym kaszlem, dusznościami. Rzadko pojawia się katar i kichanie oraz ból gardła.

Czas trwania choroby wynosi około 7-14 dni, a pacjentom zaleca się odpoczynek i pozostanie w łóżku aż do pełnego wyzdrowienia, gdyż niedoleczona może skutkować nawrotem oraz groźnymi powikłaniami. Leczenie grypy powinno obejmować leczenie objawowe, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, a w przypadku ciężkiego przebiegu musi odbywać się pod kontrolą lekarza.

Czasami objawy choroby mogą być mylące lub trzeba szybko określić, czy pacjent jest chory na grypę. W tym celu opracowano specjalne szybkie testy na grypę (rapid influenza diagnostic test – RIDT) pozwalające na wykrycie typów A i B. To testy, które wykonuje się w 15 min. Najskuteczniejszym sposobem na zapobieganie chorobie są szczepionki przeciwko grypie, o których przeczytasz w osobnym artykule.



Źródła:

  1. Dr n. med. Ernest Kuchar, Jaka jest różnica między grypą a przeziębieniem?, portal mp.pl grypa, www.mp.pl/pacjent/grypa/lista/62646,jaka-jest-roznica-miedzy-grypa-a-przeziebieniem
  2. Dr n. med. Filip Mejza, Przeziębienie, portal mp.pl grypa, www.mp.pl/pacjent/grypa/przeziebienie/61668,przeziebienie
  3. Redakcja mp.pl, Zastosowanie szybkich testów diagnostycznych w kierunku grypy oraz interpretacja wyników. Aktualne zalecenia, poratal mp.pl grypa, www.mp.pl/grypa/artykuly/wytyczne/105844,zastosowanie-szybkich-testow-diagnostycznych-w-kierunku-grypy-oraz-interpretacja-wynikow-aktualne-zalecenia
  4. Ewa Mik, Marek Stopiński, Maria Mrozińska, Przeziębienie, „Przewodnik Lekarza” 2003, 6, 9, 20-27