Źródło: https://pixabay.com/pl/podroby-znakowanie-medyczne-jelito-1463369/
Wątroba jest jednym z najważniejszych organów w ludzkim ciele, a stłuszczenie wątroby jest chorobą, która nieleczona może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań.

Stłuszczenie wątroby może mieć związek z nadużywaniem alkoholu, ale w równym stopniu narażone na zachorowanie są osoby z nadwagą oraz diabetycy. Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) jest schorzeniem, którego nie należy bagatelizować. Co należy wiedzieć o tej dolegliwości?

Stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) – czy jest się czego bać?

Stłuszczenie wątroby jest na ogół łagodnym schorzeniem, niedającym znaczących dolegliwości i nieprzeszkadzającym w normalnym funkcjonowaniu. Przyjmuje się, że chociaż samo stłuszczenie wątroby nie jest groźne dla życia, to wynikające z niego niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby (NASH) już może mieć poważne konsekwencje. Warto też pamiętać, że żaden stan odbiegający od normy nie jest obojętny dla organizmu.

Przyczyny stłuszczenia wątroby

Schorzenie to może mieć bardzo wiele przyczyn, a nadmierna ilość triglicerydów w hepatocytach jest odpowiedzią na szkodliwe czynniki i jest procesem odwracalnym, pod warunkiem ustania działania czynników sprawczych. Do najczęstszych przyczyn zalicza się: otyłość, nieprawidłowe nawyki żywieniowe oraz styl życia, wrodzone oraz nabyte choroby, działanie leków i substancji chemicznych.

Czynniki mogące powodować stłuszczenie wątroby:

  • Niektóre leki, toksyny, alkohol;
  • Insulinooporność, cukrzyca typu 2, otyłość, nadciśnienie;
  • Nieprawidłowości odżywiania, zwłaszcza nadmierna podaż węglowodanów, niedobór białka, zbyt szybkie odchudzanie, niedobory witaminy B12;
  • Choroby metaboliczne;
  • Zakażenia wirusem HIV, HCV;
  • Choroby takie jak: zespół policystycznych jajników, niedoczynność tarczycy, zespół bezdechu nocnego, niedoczynność przysadki, hipogonadyzm.

Stłuszczenie wątroby, o ile nie jest powiązane z innymi chorobami, zazwyczaj nie daje żadnych charakterystycznych objawów podmiotowych. Może występować zmęczenie, pogorszenie ogólnego samopoczucia oraz uczucie dyskomfortu w okolicy wątroby. Znacznie częściej pojawiają się objawy związane z innymi chorobami towarzyszącymi stłuszczeniu wątroby, zwłaszcza z otyłością, cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, chorobą niedokrwienną serca. Z objawów przedmiotowych zazwyczaj obserwuje się otyłość, powiększenie wątroby lub śledziony. Dlatego też stłuszczenie wątroby często diagnozowane jest przypadkiem, podczas wykonywania innych badań wymagających USG jamy brzusznej lub badań krwi.



Niebezpieczne powikłania

Chociaż samo stłuszczenie wątroby nie jest uciążliwą dolegliwością, to już jej powikłania mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Włóknienie wątroby zwykle postępuje powoli, ale u 20% chorych dochodzi do szybkiego włóknienia, a u chorych z NASH obserwuje się zwiększone ryzyko marskości wątroby i raka wątrobowokomórkowego.

Badanie USG – podstawa w diagnostyce stłuszczenia wątroby Proces stłuszczenia można powstrzymać, a nawet cofnąć, pod warunkiem zmiany nawyków żywieniowych, stylu życia oraz wprowadzenia odpowiedniego leczenia. Aby do tego jednak doszło, konieczne jest stwierdzenie problemu, a najskuteczniejszym sposobem na wykrycie schorzeń wątroby jest badanie USG jamy brzusznej oraz wykonywanie rutynowych badań krwi. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości lekarz może zadecydować o wykonaniu biopsji wątroby oraz dodatkowych badań.

Autor: Jerzy A. Kozłowski



Źródła:
  1. Andrzej Habior; „Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby a otyłość”; Borgis - Postępy Nauk Medycznych 5b/2013, s. 31-37; [dostęp: 27.02.2013]; http://www.czytelniamedyczna.pl/4433,niealkoholowa-stluszczeniowa-choroba-watroby-a-otylosc.html
  2. Andrzej Cieśla, Tomasz Mach; „Choroba stłuszczeniowa wątroby w przewlekłym zapaleniu wątroby typu C”; Borgis - Postępy Nauk Medycznych 1/2010, s. 86-91; [dostęp: 04.12.2009]; http://www.czytelniamedyczna.pl/3272,choroba-stluszczeniowa-watroby-w-przewleklym-zapaleniu-watroby-typu-c.html
  3. Redakcja portalu mp.pl interna; „Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD)”; https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.7.11.