Wątroba jest największym „odtruwaczem” organizmu człowieka. Dochodzi w niej do unieszkodliwienia toksycznych substancji pochodzących z metabolizmu lub dostarczanych z zewnątrz. Wszystkie substancje spożywane przez człowieka muszą najpierw przejść przez krążenie wątroby następnie dostają się do całego krwiobiegu. Wątroba produkuje również różne białka niezbędne w regulacji krzepnięcia krwi, odporności organizmu oraz wielu innych procesów. Objawy uszkodzenia wątroby mogą być bardzo różne czasem jest to ból pod żebrami po prawej stronie, czasem zażółcenie skóry czy spojówek (żółtaczka), czasem obrzęki nóg, ciemny mocz.

Często objawy są niecharakterystyczne jak brak apetytu, osłabienie, świąd skóry, utrata masy ciała (chudnięcie) czy nudności i wymioty. Uszkodzenie wątroby nie rozpoznane i nie leczony może prowadzić do zagrażających życiu powikłań.Diagnostyka chorób wątroby polega przede wszystkim na wykonaniu badań laboratoryjnych: alat, aspat, bilirubina, GGTP oraz usg jamy brzusznej.

Po wykonaniu tych badań możemy potwierdzić chorobę wątroby a wtedy może być konieczne wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych lub obrazowych.

specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog
Krzysztof Sudoł
Jabłonka, Nowy Targ wrzesień 2015.